HTML Nasıl Çalışır? 22.07.2019 · 1434

HTML dosyalarının anlamı (.html) ile biten uzantı belgeleridir. Bu dosyalar herhangi bir arama motorunu (Genellikle Google Chrome, Safari veya Mozilla Firefox) kullanarak sayfanın uzantısını görebilirsiniz. Örnek vericek olursak şirketimiz Coder Ofis Web Sitesi, arama motoruna yazıldığı zaman HTML dosyalarını okur ve web kullanıcılarının görebilecekleri içeriklere dönüşür.

 Genelleme yapacak olursak eğer genetik olarak web siteleri çeşitli dosya içerikleri bulundurur. Örneğin anasayfa, hakkımızda sayfası, iletişim gibi her farklı sayfaların hepsi için bir HTML belgesi vardır.

Her bir HTML sayfası, web sayfalarında yapı taşları birleşmiş olan bir dizi etikete (elements) sahiptir. Bu yapı taşlarının içeriği, bölümler, paragraflar, başlıklar ve diğer içerik blokları biçimleyen bir sistematik düzey oluşturur.

Çoğu HTML elementi bir açılış ve bir de kapanış etiketine sahiptir, <tag> gibi:

Peki HTML div nedir? Aşağıda HTML elementlerinin yapı biçimi Coder Ofis Yazılım Web Şirketinin bilgilerini örneklerle görebilirsiniz:

  1. Ana Başlık

  2. Dikkat çekici altbaşlık

  3. Birinci paragraf

En Çok Kullanılan HTML Etiketleri:

HTML etiketleri iki türe ayrılır:

 Block-Level ve İnline Tags.

  1. Block level elementleri bir belgeler içerisinde mevcut tüm alanı kullanıp her zaman yeni birer satırlar başlatır. Başlık ve paragraf blok etiketlerin harika birer örnekleridir.
  2. Inline elementlerin ise sadece ihtiyacı duydukları kadarında alan kullanır ve sayfa içerisinde yeni paragraf başlatmazlar. Özellikle blok level elementlerinin içeriksel biçimlerinden sorumludurlar. Bağlantılar ve belirtili stringler inline etiketlere iyi birer örnektir.