Özel Tasarım Mı? Hazır Paket Mi? 17.06.2019 · 1500

Bildiğimiz üzere internet siteleri iki farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlar özel tasarım internet sitesi ve hazır paket internet sitesi olarak ikiye ayrılmaktadır. Hazır paket internet sitesinin içine word press internet sitelerini de dahil edebiliriz.

 

Öncelikle özel tasarım internet sitesi nedir? Amacı nedir? Bunlardan bahsedelim;

Özel tasarım internet sitesinde müşterinin kendi istekleri dinlendikten sonra logosuna ve renklerine uyum sağlayacak bir şekilde beyaz bir sayfadan, hiçbir internet sitesine benzemeyecek birşekilde tasarımcının hayal gücüne göre tasarlanır. Bu ilk adım internet sitesinin temellerini oluşturmaktadır. Bu aşama tamamlandıktan sonra müşteriye bir sunum hazırlanılarak coder ofis tarafından gösterilir. Müşteri beğenmediği veya revize istediği yerleri tasarımcıya anlatır burada eğer tasarım onaylanırsa ilk tasarım süreci tamamlanmış olur, müşteri değişiklik isterse müşteri gönlündeki tasarımı görene kadar revize isteyebilir burada hiçbir sorun yoktur. Diyelimki tasarım onaylandı, sitenin özelliklerine alt sayfaları var ise alt sayfalar tasarlanır burada müşterilerimizi genellikle rahatasız etmeyi tercih etmiyoruz fakat müşteri alt sayfalar için de onay alın der ise alt sayfalar içinde tasarım onayı alınır. Bu aşamada tamamlandıktan sonra ön yazılım süreci başlar. Kodlama uzmanı tasarımcının anlattıklarını dikkate alarak tasarıma hareketler katmaya başlar bu aşamada site özellikleri de şekil kazanmaya başlar, sitede ekran uyumu istenmiş ise bu kodlamacı tarafından bilgisayar, tablet ve telefon olmak üzere creative bir şekilde dizayn edilir. Bu kısımda kodlamayı onaylayan veya değişiklik isteyen proje tasarımcısı her aşamayı tek tek kontrol eder hata varsa hataları değişik bir hareket istiyor ise revizeleri yapar.

Bu aşamada tamamlandıktan sonra arka plan yazılımı başlar. Tasarımı ve ön plan yazılımı tamamlanmış proje yazılımcının ellerinden filtreye geçilir bu aşama internet sitesinin düzenini sağlamaktadır bu aşamada onay almak yoktur, bu aşamada görünen şeyler işlenir yani bi değişiklik yapılmamaktadır. Bu aşama da tamamlandıktan sonra;

Siteye içerik ekleme kısmı başlar. Bu kısımda site tamamlanmaya başlanır yani site artık sonlanıyor demektir. Sitede bulunacak ürünler, ürün metinleri, kurumsal, vizyon, misyon metinleri ve iletişim bilgileri olmak üzere site de bulunması gereken içerikler eklenir bu aşamada tamamlandıktan sonra site artık Google de yerini almaya tamamen hazırdır ve alınan domainle (site adı) Coder Ofis ile özel tasarım internet sitesi olarak yayına verilir.

Amacı ise tam olarak istenilenin olmasıdır. Google da daha önde yer almak için seo hazırlanmasıdır.

 

Hazır paket internet sitesi nedir?

Bir internet sitesi oluşturulduktan sonra aynı site birden çok firma için hazırlamasıdır. Site logosu değiştirilip içerikler girilmesinden ibaret bir sistemdir. Google özel pakete nazaran daha arkada çıkan hazır paket internet siteleri tam olarak istenileni sunmadığından ötürü daha az tercih edilir. Hazır paket internet sitelerinde de özel tasarımdaki gibi ekran uyumu da mevcuttur. Asıl olarak Coder Ofis den hazır paket internet sitesi isteyen firmalar fiyatından ötürü tercih etmektedir. Bire bir de özel zaman daha az ayırıldığı için emeğin daha az harcandığı bir iş olduğundan dolayı fiyat olarak da özel tasarıma göre fiyat olarak daha caziptir diyebiliriz.