Yazılım Nedir? 03.07.2019 · 1490

En sade açılımıyla yazılım demek; bilgisayar donanımı yada başka bir elektronik donanımı, belirlenmiş işleri yapmak için hazırlanmış komutların tamamıdır. Bu komutlar işlemcilerin içine yazılarak bir güce dönüştürülür ve komut vererek istediklerinizi yaptırabilirsin.

Yazılım demek aslına bakarsanız eğer günlük yaşantımızın her yerinde bulunmakta ve günlük yaşantımız kolaylaştırmaktadır. Coder Web Yazılım Şirketi olarak Konya'da Web Yazılımını bilgisayarlara ve telefonlara uyum sağlamasına yönelik komutlar vererek sitenizin güzelleşmesini sağlıyoruz. Ayrıca televizyonlar, mobil teknoloji, internet, sanayide kullanılan makinalar, yeni nesil teknolojiyle birlikte gelişen, kullanılan makina ve cihazların  neredeyse tamamı, otomotiv, inşaat, eğitim, reklam, pazarlama, iletişim, medya, eğlence, sağlık en başta olması üzere hemen hemen her sektörde uzay sanayisinde bile kullanılan, günlük hayatta bazı teknik aksesuarlarda kısacası “yazılım” hayatın her alanında kullanılmaktadır.

 

Yazılım Çeşitleri Nelerdir?

Başlığımızda yazılım sistemlerimizi 2 ana başlık içerisinde inceleyeceğiz:

  • Bilgisayar Yazılımı
  • Elektronik Yazılımı

 Bilgisayar, temelinde elektronik bir cihazdır ama her nekadar da sistemdeki yazılım elektronik cihazların sisteminden farklı olduğu için bunları ayrı ayrı iki kategoriye ayırmak daha mantıklı olur. Mobil cihazlar ise bilgisayarla aynı kategoride içerisinde anlatılabilir. Aralarında pek fazla farkı yoktur.

Bilgisayar Yazılımı

Bilgisayar yazılım işlevi üçe ayrılır. Bunlar ise;

  • Uygulama Yazılımı
  • Sistem Yazılımı
  • Bilgisayar Programlama Araçları

 Uygulama Yazılımları: Bilgisayarlarda bir görevi yapmak için yazılmış komutlardır. Web programları, Ofis Programları, Resim ve Video Düzenleme Programları ve Oyunlar gibi birçok kategori içerisinde uygulamalar bulunmaktadır. İnsanların çalışma işlemlerini hızlandırmak, bir işlem için bir veya daha fazla tuşla yapabilmek için yazılmış komutlardır.

 Sistem Yazılımları: Her 10 insandan 9'unun bildiği işletim sistemleri olan Windows, Android, iOS gibi kullanıcıların ilk karşılaştığı, donanımların ve yazılım sistemlerinim uyumlu çalışması için sağlanan temel yazılımlardır.